Čuvajmo prirodu - jedimo zdravije

PictureAutor fotografije: Alen Gvozdanović
Ekološka poljoprivreda ima velike prednosti pred konvencionalnim uzgojem hrane. Tek od prije nekoliko godina u hrvatskoj se počinju shvaćati sve prednosti eko hrane - za zdravlje čovjeka, očuvanje tla, očuvanje biljnog svijeta, očuvanje životinjskog svijeta, nezagađivanje voda. Iako ima brojne prednosti i u zapadnim državama europe iz godine u godinu sve veće površine zemlje se obraduju u skladu sa propisima o ekološkoj poljoprivredi, u svijetu ekološka poljoprivreda još nije pustila svoje korijene.


Što studenti misle o ekološkoj proizvodnji

Autor video uratka: Alen Gvozdanović

U Hrvatskoj, kao i u mnogim ostalim zemljama svijeta postoji problem što je ekološka hrana skuplja od hrane koja je proizvedena na konvencionalan način. Procjene su da je zbog težeg načina uzgoja, više uloženog rada, manjih prinosa – ekološka hrana skuplja oko 20 posto. Prema podacima ministarstva poljoprivrede od 2006. do 2009. godine površine koje su se koristile u ekološkoj poljoprivredi porasle su za 8 185 hektara. 2006. godine na ekološki način se obrađivalo 6 008 hektara, a u 2009. se obrađivalo 14 193 hektra. Vlada Republike Hrvatske planira da do 2016. u Hrvatskoj se obrađuje 8 posto obradivih površina na ekološki način. Dobar pokazatelj porasta svjesti o ekološkoj proizvodnji u Hrvatskoj je podatak da je 2009. certificiranih ekoloških proizvođača bilo 817, a već sljedeće godine ta brojka je prerasla 1000.

Ulazak u Europsku Uniju donijet će proizvođačima najveće tržište ekološkom hranom u svijetu. 2008. godine europsko tržište je procijenjeno na 26 milijardi dolara. Države u kojima se najviše troši na ekološku hranu su Velika Britanija, Njemačka, Francuska i Italija. Problem zainteresiranim proizvođačima mogu stvoriti rigorozni zahtjevi koji se trebaju ispuniti za dobivanje certifikata o ekološkoj proizvodnji. Važno je napomenuti da država daje veće poticaje nego za konvencionalnu proizvodnju. 




Leave a Reply.